RTV2 KALIP SİLİKONLARI TEOKİM KİMYA

RTV-2 CONDENSATION CURING KALIP SİLİKON KAUÇUKLAR

Vulkanize olmamış RTV silikon kalıp kauçukların özellikleri

RTV 710 RTV 725
Renk Beyaz Beyaz
Viskozite (Brookfield, cps), ±5000 20.000 25.000
Spesifik yer çekimi 1,25 1,25

Vulkanize olmuş RTV silikon kalıp kauçukların özellikleri
(2% Catalyst CX katalizör ile, 4 gün sonra, 23oC / 50% relatif nemde)

RTV 710 RTV 725
Sertlik, Shore A (± 2) 10 25
Gerilme Mukavemeti, Mpa (± 2) 4 4
Yırtılma Mukavemeti, KN/mm (± 2) 35 27
Esneme, % (± 50) 480 480

 Karıştırma ve Kullanım :

RTV 7xx serisi silikon kalıp kauçuklarının vulkanizasyonu için genel amaçlı olarak Catalyst CX kullanılmaktadır.

KATALİZÖR Catalyst CX
GÖRÜNÜM Şeffaf
YOĞUNLUK 0,96
KARIŞTIRMA ORANI (Ağırlıkça) 2,0 – 2,5 %
DÖKÜM SÜRESİ 40 – 60 Dakika
VULKANİZASYON SÜRESİ 6 – 8 Saat

RTV 2 NEDİR?

RTV 2 tüm dünyada standart haline gelmiş olan, 2 Chemical Componented Room Temprature Vulcanizing (2 Kimyasal Bileşenli, Oda sıcaklığında vulkanizasyon) kelimelerinin kısaltılmış halidir.

RTV2 KALIP SİLİKON NEDİR?

İki bileşenli bir karışımdan (Baz ve küratif; A + B), çok yumuşak ile orta sertlikte değişen bir silikon kauçuk türüdür. Bu bileşenlerden ilki olarak RTV silikonu kullanılır, ikinci bileşen olarak platin ya da dibutiltin dilaurat gibi bir kalay bileşiğinden oluşan katalizör kullanılmaktadır.

RTV2 KALIP SİLİKON KAUÇUK İLE NELER YAPILABİLİR?

 • Sanatçılar, hobi meraklıları, endüstriyel malzeme üreticileri, hediyelik eşya üreticileri ve diğer tüm model kopyalama yapanlar, model tasarım geliştirenler, modellerden kopyalama ile çoğaltma yapanlar için RTV2 Kalıp Silikonu kauçuk en uygun tek çözümdür.
 • Bir heykel, biblo, kabartma veya herhangi bir objenin aynısını tekrar elde etmek ve eğer gerekiyorsa orijinalinin birebir aynısı onlarca, yüzlerce kopya yaratmak RTV2 silikon kauçuk ile çok kolaydır.
 • Kabartma şeklinde ve veya diğer şekillerdeki duvar dekorasyonlarının reprodüksiyonu, restore edilecek eski eserlerin yenileme ve restorasyonu yine silikon kauçukla aslında tam sadık kalınarak yapılabilmektedir.
 • Endüstriyel bazlı yedek parçalar, kumlamaya dayanıklı metal malzemeler, tekstil, otomotiv ve elektronik endüstrileri için makine parçaları yapımında çeşitli silikon kauçuklar kullanılmaktadır.
 • Kuyumculukta, hediyelik eşya yapımında özel modellerin hazırlanması ve tasarım geliştirmelerinde silikon kauçuk tartışmasız tek malzemedir.
 • Otomotiv, havacılık, beyaz eşya endüstrilerinde prototip yapımı, mobilya sanayinde dekoratif eşyaların dökümünde, porselen ve seramik sanayilerinde çalışma kalıplarının ve klozet filmlerinin yapılmasında silikon kalıp kauçukları kullanılmaktadır.

RTV2 SİLİKON KALIP KAUÇUKLARI NASIL HAZIRLANIR VE DONAR?

RTV2 Silikon kauçuklar ürün çeşidine ve uygulama alanına göre dökme sıvama ve batırma teknikleri ile uygulanır. Silikon kauçuk malzeme uygun katalizörü ile iyice karıştırıldığında karıştırıldıktan sonra bu tekniklerden biri ile belirtilen çalışma süreleri (pot life) ile uygulanır. Donma sonrası kalıp yeni kopya üretimleri için hazırdır.

Silikon kalıp kauçukları donma şekline göre iki ana gruba ayrılır :

 • Kondensasyon tip donan RTV2 silikon kauçuklar

  Esnek ve kolay kullanım %1’den az lineer çekme oranı.
  RTV2 Silikon kauçuğun bir katalizör ile karıştırılması ile hazırlanan kalıp malzemesi oda sıcaklığında (en düşük 10°C en fazla 70°C) derece arasında belli bir süre içinde donar (vulkanize olur). Donma süresi kullanılan katalizör e göre 2-24 saat arasında değişir.

 • Adisyon tipi donan RTV2 silikon kauçuklar

  %0.1 den az lineer çekme oranı.
  RTV2 Silikon kauçuğun kendisine ait özel katalizörü ile karıştırılması ile hazırlanan kalıp malzemesi oda sıcaklığında en düşük (10°C en fazla 70°C) arasında uzun sürede donabildiği gibi ısıtılarak (en fazla 150 derece sıcaklığa kadar ve en direk ısıtma ile) çok kısa zamanda donar (vulkanize olur). Elde edilen kalıp malzemesi kondensasyon tiplerine göre daha az esnek olduğu için kalıplarda ve endüstriyel malzemelerin üretiminde tercih edilir.

ADIM ADIM RTV2 KALIPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

 1. RTV2 Kalıp Silikonu Modeli Nasıl Hazırlanır?

  Kalıp alma çalışmalarının en önemli kısmı modelin ve kalıbın hazırlanmasıdır. Kalıbı alınacak modelin detayları belirginleştirilerek üzerinden yağ toz gibi kirlilikler temizlenmelidir. Silikonun modele yapışması ihtimali dikkate alınarak kalıp ayırıcı sürülmesi tavsiye edilir. Ağaç beton gibi gözenekli ve emici yüzeyler modellerden kalıp alınırken mutlaka kalıp koruyucu ürün kullanılmalıdır model hazırlanarak destek kalıbın içerisine en uygun şekilde yerleştirilir.

 2. RTV2 Kalıp Silikonunun Nasıl Hazırlanır?

  Silikon kauçuk ambalajı açılıp iyice karıştırıldıktan sonra içinden istenilen miktar alınıp temiz bir kaba konarak tartılır ambalajın kapağı asla açık bırakılmamalıdır. Silikon kauçuk ve katalizör oranları ağırlıkça ölçülerek iyice karıştırılır vakumlama esnasında silikonun kabarması dikkate alınarak uygun hacimli kap kullanılmalıdır.

 3. RTV2 Kalıp Silikonunun Nasıl Karıştırılır?

  Kauçuk katalizör ile karıştırıldıktan sonra temiz bir ıspatula ile ortadan cidarlı doğru homojen bir şekilde karıştırılmalıdır katalizörün silikona tamamen yedirilmesi gerekir mekanik karışım uygulandığında (mikser ile) 20 saniyelik 2 periyot yeterli olacaktır.

 4. RTV2 Kalıp Silikonunu Nasıl Vakumlanır? (Hava Kabarcıklarının Atılması)

  Karıştırma işlemi esnasında ve reaksiyon sonucu oluşan hava kabarcıklarından kurtulmak için kabı bir desikatöre yerleştirerek içerisindeki hava vakumlanır. Bu işlem sırasında silikon hacmi 5 katına kadar kabarabilir. Kaptan taşmasına dikkat edilmelidir vakumlama esnasında 2 bar basıncını üzerinde çıkılmaması ve 15 dakikalık sürenin aşılması tavsiye edilir.

 5. RTV2 Kalıp Silikonu Nasıl Dökülür?

  Döküm esnasında hava kabarcıklarının oluşmasını engellemek için silikonun modelin en üst kısmındaki tek bir noktadan ve sabit hızla dökülmesi gerekir. Giriftli ve Komplike modellerde önce fırça ile ince bir tabaka sürülmesi önerilir. Oluşan hava kabarcıkları basınçlı hava ile giderilir 5 dakika sonra silikonun tamamı modelin üzerine dökülür.

 6. RTV2 Kalıp Silikonu Nasıl Donar?

  Iki komponentli kalıp silikonları iki tiptir kondensasyon donmalı ve adisyon dolmalı. Kondensasyon donmalı silikonlar oda sıcaklığında 6 ile 15 saat arası donar. Adisyon donmalı silikonlar ise oda sıcaklığında 24 saat içinde donar fakat ısı ile donma süresini kısaltmak mümkündür.

 7. RTV2 Kalıp Silikonu Model Kalıptan Nasıl Çıkarılır?

  Belirtilen sürede silikon donduktan sonra destek kalıplar çıkartılır Silikon kalıbı modelden ayrılırken Keskin ve sivri aletler kullanmadan çekerek çıkartılmalıdır. Modelden ayrıldıktan sonra silikon kalıbın 2-3 saat oda sıcaklığında açık alanda bırakılması tavsiye edilir. Açık havada dinlendirilen silikon kalıplarda daha fazla döküm alınır ve kalıplar daha uzun ömürlü olurlar.